تنظیمات دوربین برای عکاسی بوکه چیست ؟

By آذر 15, 1398تیر 18ام, 1400وبلاگ

با نصب و عضویت در اپلیکیشن کارایاب می‌توانید اقدام به ثبت سفارش خدمات سفره آرایی، آشپزی در منزل شما، پیشخدمت و پذیرایی در منزل و بیش از ۱۲۰ خدمت دیگر بنمایید.

تنظیمات عکاسی بوکه

چگونه عکس های بوکه دار درست کنیم ؟

حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ های آموزش عکاسی به آن برخورده اید یا تصاویر زیبا و چشم نوازی دیده اید که از ترفند بوکه استفاده کرده اند. دراین مقاله قصد داریم ترفندهایی برای ایجاد بوکه در پس زمینه عکس هایتان  را به شما آموزش بدهیم.

بوکه از کلمه ژاپنی (ボケ) گرفته شده است که به معنای تاری یا محو بودن است ، جلوه مات و هنری برای تار و محو کردن پس زمینه عکس برای جداسازی سوژه از پس زمینه ،عکس های بوکه دار زیبا ،لطیف ودلنواز هستند.

شکل های مختلف بوکه

بر اساس نحوه طراحی و عناصر اپتیک داخل لنز و نیز شکل و اندازه روزنه دیافراگم، بوکه دارای مشخصات و شکل های متنوعی خواهد بود. یادتان باشد که نوع لنزی که برای عکاسی مورد استفاده قرار می دهید، شکل و اندازه بوکه را تعیین می کند.
بوکه معمولا به شکل روزنه دیافراگم دوربین است و از شکل تیغه های آن تاثیر می پذیرد. مثلا در لنزی که دیافراگم آن دارای 6 تیغه است، بوکه تشکیل شده به صورت شش ضلعی دیده می شود یا در مواردی که 8 تیغه دارد، بوکه نیز به صورت هشت ضلعی خواهد بود. هر چه تیغه های دیافراگم بیشتر باشد، بوکه تشکیل شده گردتر و نرم تر تشکیل می شود.
در لنزهای قدیمی تر تیغه های دیافراگم صاف بودند ولی در لنزهای جدیدتر، تیغه های دیافراگم عموما انحنا دارند و این موضوع باعث می شود بوکه های آنها نیز گردتر باشد.

حالا چگونه بوکه بسازیم؟

  1. تنظیم عمق میدان
  2. انتخاب لنز مناسب
  3. فاصله مناسب سوژه از دوربین
  4. فاصله سوژه از پس زمینه

تنظیم عمق میدان

عمق میدان میزان خارج از فوکوس بودن عکس را مشخص می کند بنابراین مهمترین عامل در ساخت تصاویر دارای بوکه است .اگر عمق میدان کم باشد بخش وسیعتری از عکس تار خواهد .برای داشتن عمق میدان کم  باید دیافراگم دوربین را در بازترین  حالت (یعنی، با یک دیافراگم در محدوده f/1.2-2.8)قرار دهید.

 

تنظیمات عکاسی بوکه

انتخاب لنز مناسب برای بوکه دار کردن عکس

در لنزهای با فاصله کانونی بلند (تله فوتو) بوکه ها بهتر و ساده تر شکل می گیرند، خصوصا اگر این نوع لنزها دارای روزنه دیافراگم بزرگتر، f کوچکتر نیز باشند. علت این موضوع ایجاد عمق میدان های باریک تر در این نوع لنزها می باشد.
بطور کلی لنزهای تله و لنزهایی که به عنوان لنز های پرتره شناخته می شوند لنزهای سریع و عموما با فواصل کانونی استاندارد و یا نسبتا بلند نسبت به لنزهای زوم خصوصا انواع ارزان قیمت آنها، بوکه های زیباتر و دلپذیرتری ایجاد می کنند. این موضوع در خصوص لنزهای ماکرو خصوصا مواردی که دارای فاصله کانونی بلند هستند نیز صدق می کند..
توجه به این نکته مهم است که همه لنزها قادر به ایجاد تاری در نواحی خارج از فوکوس می باشند، ولی همه لنزها قادر به ایجاد بوکه های زیبا و جذاب نمی باشند. بنابراین لازم است نقاط قوت و ضعف لنزهای خود را بشناسید و بهترین استفاده را از آنها ببرید.
در لنزهای تک کانونی (Prime) نسبت به لنزهای زوم (Zoom) معمولا بوکه های بهتری تولید می شود. به این علت که عموما دارای عدد f کوچکتری هستند. مثلا یک لنز  85mm با f/1.4 بوکه های بهتری از یک لنز زوم    24-105mmmایجاد می کند.

فاصله سوژه از دوربین

برای ایجاد عکس های بوکه زیباتر میتوانید از طریق تغییر فاصله خود با سوژه اقدام کنید. در واقع هرچه فاصله خود با سوژه را کم تر کنید بوکه های زیباتر و با پس زمینه تارتری ایجاد خواهید کرد. دلیل آن هم این است که وقتی به سوژه مورد نظر نزدیک‌تر می‌شوید لنز تمرکز بیشتری روی سوژه خواهد گذاشت و در واقع عمق میدان کوچک تر شده و بیشتر روی سوژه متمرکز می‌شود.

 

تنظیمات عکاسی بوکه

فاصله سوژه از پس زمینه

یکی دیگر از جنبه های مهم ایجاد بوکه های دلپذیر، نگه داشتن یک فاصله خوب بین سوژه و پس زمینه است..هنگامی که من در مورد فاصله سوژه تا پس زمینه صحبت می کنم، منظورم فاصله بین آن دسته از المان های عکس که در فوکوس قرار دارند – سوژه شما – و آن دسته از المان های عکس که خارج از فوکوس هستند، یعنی پس زمینه، می باشد.

در انتها باید بدانید که برای ساخت تصاویر بوکه دار الزاما نیاز به گوشی هایی با دوربین های پیشرفته ندارید چرا که می توانید برنامه هایی از قبیل AfterFocus  و Cymera و PicsArt   را روی گوشی خود نصب کنید و علاوه بر ایجاد عکس های بوکه دار از دیگر ویژگی های جذاب آن ها نیز استفاده کنید .همچنین شما درنرم افزار  فتوشاپ هم به راحتی می توانید عکس هایی با پس زمینه بوکه ایجاد کنید در این لینک مرحله مرحله ایجاد عکس های بوکه دار در فتوشاپ آموزش داده شده است .

در صورت مواجه شدن با هر یک از این ارور ها بهتر است انجام هرگونه تعمیر یا تعویض توسط سرویسکار و تعمیر کار مجاز و متخصص صورت بگیرد دستکاری بی مورد پکیج بوتان، ممکن است خسارات مالی فراوانی به همراه داشته باشد. تعمیر و بررسی پکیج های ایران رادیاتور و بوتان وظیفه متخصصین زبده  کاراجابز است.

 

دانلود اپلیکیشن کارا همین الان تماس بگیرید

مقاله های پربازدید سایت کارا :

کاهش مصرف کولر آبی در برق و آب با راهکارهایی ساده

| وبلاگ, کولر آبی | No Comments
شما می‌توانید با یادگیری نکات کاهش مصرف برق کولر آبی، در هزینه برق مصرفیِ خود صرفه‌جویی کنید. صرفه‌جویی در مصرف انرژی کولر آبی کار چندان سختی نیست و صرفا به رعایت…

کولر خودرو و نحوه‌ی استفاده صحیح از آن

| وبلاگ | No Comments
 زمانی وجود تجهیزات رفاهی برای خودروها منحصر به گروه های خاصی بود. و به خاطر گران قیمت بودن خودروهای این گروه ها، مشتریان خاصی نیز جذ‌بشان می ‌شدند. اما امروزه…

چگونه چکه کردن شیر آب را برطرف کنیم؟

| وبلاگ | No Comments
یکی از مشکلات رایجی که پس از نصب و استفاده از شیر آب ممکن است با آن مواجه شوید چکه کردن آب است. قطره قطره آب از شیر می چکد…

بررسی 6 علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی

| وبلاگ | 216 Comments
گاهی اوقات ممکن است به علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی عملکرد دستگاه دچار اختلال شود. و این امر قطعا مطبوع کاربران نخواهد بود. تصور روزهای گرم تیر و…