روش هایی برای از بین بردن شوره کولر آبی

By تیر 1, 1399وبلاگ

دلایل ایجاد شوره کولر آبی چیست؟

کولرهای آبی که نام دیگر آنها کولر تبخیری است، روزانه حجم زیادی آب مصرف می‌کنند. با وجود املاح زیادی که در آب شهری وجود دارد، با مرور و با گذشت زمان، شاهد تشکیل شدن رسوب و شوره روی بدنه و حتی قطعات داخلی کولر خواهیم بود. حتی بعد از اینکه کولر جدیدی را خریداری کنید، بعد از گذشت ۳ الی ۴ ماه، شوره و رسوب روی آن تشکیل می‌شود. این موضوع بسیار مهم است زیرا افرادی که توجه زیادی به تمیز کردن و سرویس کولر آبی نکرده و بدنه کولر به دلیل وجود رسوب، خیلی زود فرسوده می‌شود.

با گرم تر شدن زمین و نزدیک بودن فصل تابستان، بسیار از افراد به دنبال استفاده از کولرهای آبی خود هستند که بایستی به چند موارد قبل از روشن کردن کولر آبی خود نیز توجه لازم را داشته باشند.بنابراین در این مقاله ما قصد داریم روش هایی را بیان کنیم تا از شوره کولرهای آبی جلوگیری کند.

راه های مناسب برای رفع شوره کولر آبی

 

  • انداختن صابون در کولر آبی

انداختن صابون در کولر آبی از دیگر اصلی ترین و بی نظیرترین راه های رفع شوره اشاره کرد. در این روش می توانید مقداری از صابون های خوش بو را در داخل سینی آب انداخته و از این طریق نه تنها تمام شوره های موجود در داخل کولر آبی را از بین برد، بلکه می توان بوی نامطبوع موجود در داخل کولر آبی را نیز از بین برد. شما نیز می توانید بدون پرداخت هزینه های کلان، مقداری از صابون را برای از بین بردن و رفع شوره کولر آبی خود استفاده کنید. همچنین در صورت برطرف نشدن مشکل می توانید از راه های دیگر نیز استفاده کنید.

  •  پاک کردن شوره کولر با سرکه

همانطور که می‌دانید، سرکه قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و برای تمیز کردن جرم روی لوازم و سطوح فلزی و شیرآلات، بسیار مناسب است. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که به صورت دوره‌ای و با فاصله زمانی کم، کولر را تمیز می‌کنند، برای پاک کردن شوره کولر، سرکه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مقداری سرکه روی قطعات و کف کولر ریخته و بعد از چند دقیقه با برس تمیز کنید.

فقط به این نکته توجه کنید که برای مدت طولانی، سرکه روی قطعات و بدنه کولر نماند. 

  • پاک کردن شوره کولر با جوهرنمک

گاهی پاک کردن شوره کولر با مواد شوینده و سرکه ممکن نیست و باید از مواد پرقدرت‌تری استفاده کنید. یکی از این مواد، جوهرنمک بوده که خطرناک است و در زمان استفاده از آن باید موارد ایمنی را رعایت کنید. در حین استفاده از جوهرنمک، باید از دستکش ایمنی به دست داشته باشید تا دستان شما آسیب نبیند. در صورت امکان ماسک به صورت بزنید تا بوی اسید را استشمام نکنید.

بیشتر بخوانید: سرویس کولر گازی

  • استفاده از شوره گیر کولر آبی

چندسالی است که موادی با عنوان توپ شوره‌گیر کولر آبی، وارد بازار شده که به جلوگیری از ایجاد شوره روی بدنه کولر آبی کمک می‌کند. این مواد ساخته شده از اسید چرب هستند که یون‌های موجود در آب را جذب می‌کنند. توپ‌های شوره گیر کولر آبی را داخل تشتک کولر قرار دهید. این توپ‌ها در صورت قرار گرفتن داخل آب تشتک، تبادل یونی پیدا کرده و کلسیم و منیزیم موجود در آب را جذب خواهند کرد.

  • آب کولر را مرتبا تعویض کنید

این کار البته خیلی توصیه نمی‌شود ولی جوابگو است. دلیل اینکه توصیه نمی‌شود این است که اولا آب زیاد مصرف می‌شود و دوما اینکه کار سخت و زمان‌بری است. اما با تعویض مرتب آب رسوب کمتر در کولر می‌نشیند.

 

 

 

 

  • به کاربردن فیلتر رسوب گیر برای رفع شوره کولر

از دیگر موثرترین و بهترین راه ها و روش های مناسب برای از بین بردن و رفع رسوبات کولر آبی می توان به گزینه استفاده از فیلتر رسوب گیر اشاره کرد. استفاده از فیلترهای رسوب گیر از مطمئن ترین راه های برای رفع شوره در کولرهای آبی به شمار می آید که جنس این فیلتر ها از جنس رزین یا همان آلیاژ های کاتیون و آنیون می باشد که این فیلتر می توان املاح سنگین هر گونه آب ورودی به داخل کولر را به سوی خود جذب کرده و از این طریق از ورود رسوبات به داخل قسمت های کولر آبی جلوگیری می کند. شما می توانید به شکل دوره ای فیلتر به کار برده در کولر آبی را مورد بررسی قرار داده و از این طریق املاح و شوره های موجود در آن را مورد شستشوی قرار دهید.
امروزه می توانید انواع بسیار متنوعی از فیلترهای رسوب گیر را با برندهای بسیار مختلف در ویترین بسیاری از فروشگاه ها مورد مشاهده قرار دهید و یکی از بهترین و بی نظیرترین این فیلترها را تهیه نمایید و آن را در جهت رفع رسوبات و بوی بد کولر آبی به کار ببرید .

بیشتر بخوانید:سرویس کولر گازی