سرویس کولر آبی را خودتان انجام دهید

By اردیبهشت 2, 1403اردیبهشت 30ام, 1403وبلاگ

چرا سرویس کولر آبی مهم است؟ هر سال تقریبا از اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد هوا شروع به گرم شدن می‌کند. بعد از تقریبا ۷،۸ ماه که آخرین بار دکمه خاموش/روشن کولر را فشردیم، حالا نوبت راه‌اندازی دوباره آن است.

در شهرهای گرم و خشک مانند تهران،‌ استفاده از کولر آبی بسیار رایج است. البته این مدل کولر، نیاز به سرویس، تعمیر و نگهداری صحیح دارد تا بتواند در گرمای بالای ۳۰ درجه، محل زندگی و کار شما را به بهترین شکل خنک کند. در مطلب پیش رو نحوه سرویس کولر آبی مانند روغن‌کاری موتور و پمپ آب را توضیح داده‌ایم. بدیهی است که سرویس کولر آبی بر عملکرد و میزان مصرف برق آن تاثیر مستقیم دارد.

چگونگی کارکرد کولر آبی ؟

کولر آبی،‌ یک جعبه فلزی یا پلاستیکی محکم و بزرگ دارد که در داخل آن، موتور،‌ فن، پمپ، شناور و پوشال قرار گرفته است. کار کولر با پر کردن کف آن از آب شروع می‌شود. با فشردن دکمه برق پمپ، آب از طریق توربینی که درون پمپ آب تعبیه شده، مکش می‌شود و به سمت لوله پخش آب حرکت می‌کند. این لوله در ادامه به سه قسمت تقسیم می‌شود. تا بتواند آب را به روی هر سه پوشال کولر که پشت درب‌های آن قرار دارند بریزد. علت استفاده از پوشال این است که بتوان هوای خنک‌تری را به سمت داخل هدایت کرد. پوشال‌های کولر آبی معمولا از چوب درخت سپیدار، تیره بید و یا صنوبر ساخته می‌شوند. چوب این درخت‌ها به دلیل نفوذپذیری بالا، قادر به جذب مقدار زیادی آب هستند.

پس از اینکه پوشال‌ها کمی خیس شدند،‌ با فشردن دکمه موتور،‌ دینام کولر که در بالای قسمت چرخان آن قرار دارد، روشن شده و شروع به دوران می‌کند. این دینام با یک تسمه به قسمت بزرگ پایینی وصل است. و آن را می‌چرخاند. با چرخش این قسمت و توسط شیارهایی که در آن قرار دارد، هوای خنکی که از تبخیر آب حاصل شده به سمت داخل حرکت می‌کند. کولر آبی از طریق سیستم کانال‌کشی، این هوا را به درون محیط منتقل می‌کند. اما پس از اینکه سطح آب در داخل کولر کمی پایین می‌آید، قطعه‌ای به نام شناور که به لوله‌کشی آب ساختمان وصل است وارد مدار شده و آب استفاده شده را جایگزین می‌کند. کارکرد صحیح تمامی این قطعات در کنار یک‌دیگر، باعث می‌شود تا هوای خنک و مطبوعی را تجربه کنید.

 

سرویس کولر آبی

عملکرد کولر آبی

سرویس، بررسی و تعمیر کولر آبی پروسه ساده ای است. که بهتر است به طور منظم و توسط متخصص و سرویس‌کار حرفه ای انجام شود. البته خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید. اگر ترجیح می دهید که خودتان دستی به سر و روی کولر بکشید و آن را مهیای کار بکنید. قبل از شروع این مطلب را به دقت مطالعه کنید.

 

پیش از آغاز سرویس کولر آبی چه باید کرد؟

قبل از شروع فرآیند سرویس کولر آبی باید مطمئن شوید که برق کولر وصل نباشد. به دلیل اینکه محیط داخل و خارج کولر مرطوب بوده و بدنه‌ آن فلزی است. کولر امکان برق‌گرفتگی بسیار زیاد است. قبل از شروع مطمئن شوید که کلید پمپ و موتور کولر خاموش است. اگر کولر فیوز جداگانه دارد آن را قطع کنید. در نهایت فازمتر را روی بدنه کولر قرار دهید تا از نبود جریان برق مطمئن شوید. اگر فازمتر نداشتید با پشت دست‌تان به بدنۀ کولر ضربه بزنید.

برای سرویس کولر آبی دمپایی پلاستیکی با کفی ضخیم استفاده کنید. اگر کولر روی بلندی قرار گرفته است، حتماً از چهارپایه پلاستیکی و یا چوبی برای رسیدن به کولر استفاده کنید.

در آپارتمان‌ها معمولا روی پشت بام چندین کولر قرار دارد که مشخص نیست هر یک متعلق به کدام واحد است. به همین دلیل قبل از آغاز سرویس، به فردی که پایِ کلید کولر ایستاده بگویید یک بار آن را روشن و بعد خاموش کند تا مطمئن شوید کولر خودتان را سرویس می‌کنید.

هنگام روشن کردن آزمایشی، حداقل یکی از دریچه‌های کولر را باز کنید تا به موتور دستگاه فشار وارد نشود.

معمولا کولرها نه ماه از سال خاموش هستند و همین باعث می‌شود خاک زیادی در کانال کولر و دریچه‌ها جمع شود. به محض اینکه کولر را برای تست روشن کنید، این خاک از دریچه‌های کولر و توسط باد به داخل خانه ریخته می‌شود. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم به فرد یا افرادی که در خانه هستند بگویید به محض روشن شدن کولر با دستمال خیس جلوی دریچه‌های آن را بگیرند تا خاک خانه را پر نکند. به خصوص اگر خود شما یا یکی از اعضای خانه حساسیت و مشکل تنفسی دارید این نکته را حتما رعایت کنید.

 

انواع کولر آبی

 

تعویض پوشال‌های کولر آبی

پوشال‌ها یکی از بخش‌های مهم کولرهای آبی هستند که در بسیاری از موارد لازم است هر سال تعویض شوند. پوشال‌ محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌هاست که در طول زمستان بین تار و پود پوشال‌ رشد می‌کنند. وقتی که کولر شروع به کار می‌کند و آب روی پوشال‌ها جاری می‌شود، این باکتری‌ها فعال شده و باعث می‌شوند هوایی نامطبوع و بدبو وارد خانه شود. اما این باکتری‌ها می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی برای ساکنین خانه شوند. به همین دلیل هر سال باید به وضعیت‌شان رسیدگی کنید.

اگر بعد از بررسی مشاهده کردید که پوشال هنوز نو است و می‌تواند یک سال دیگر هم کار کند، خوب آن را بشویید. در غیر این صورت، حتما آن را تعویض کنید. قیمت پوشال هم چندان زیاد نیست و تعویض آن هزینه‌ زیادی روی دستتان نمی‌گذارد. هیچ‌وقت از یک پوشال بیش از دو سال استفاده نکنید.

هنگام خرید پوشال جدید حتما ظرفیت کولر را مدنظر قرار دهید. اگر پوشال کولرهای کم‌ظرفیت را روی کولرهای با ظرفیت بالاتر ببندید، منافذ به خوبی پوشیده نمی‌شود و این موضوع، باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود. حال اگر عکس این کار را انجام دهید؛ یعنی پوشال کولرهای با ظرفیت بالا را روی کولرهای با ظرفیت پایین ببندید، هوا به خوبی در کولر گردش پیدا نمی‌کند که باز هم منجر به افزایش مصرف انرژی می‌شود.

برای تعویض پوشال باید ابتدا درب‌های کولر را باز کنید. سپس میله‌های فلزی نگهدارنده پوشال را با پیچ‌گوشتی خارج کنید. حال درب‌های کولر را خوب بشویید (ترجیحا با یک جسم فلزی مانند سیخ یا پیچ‌گوشتی کانال‌های عبور آب را بشویید تا رسوب‌ها به خوبی جدا شوند). حال پوشال جدید را جایگزین کنید (اگر اندازه پوشال از درب کولر شما بزرگ‌تر است، می‌توانید گوشه‌های آن را کمی تا کنید تا به خوبی در داخل درب قرار گیرد). حال دوباره میله‌ها را روی پوشال‌ها ببندید. درب‌های کولر را جا بیندازید و تمام! شما پوشال‌ها را با موفقیت تعویض کرده‌اید.

 

 

پوشال کولر آبی

 

موتورهای همیشه در گردش

همان‌طور که پیش از این گفتیم، گردش آب در کولر به عهده‌ پمپ آب و وظیفه‌ گردش هوا بر عهده‌ دینام است. بهینه‌ بودن وضعیت موتورها موثرترین عامل در کاهش مصرف انرژی کولر آبی است. هنگام سرویس کولر آبی گرد و خاک موتورها را بگیرید و آن‌ها را روغن‌کاری کنید. چک کنید تسمه‌ موتور پوسیده نشده باشد، در غیر این صورت آن را عوض کنید. چند بار با دست تسمه را بچرخانید تا روان شود. تسمه را بیش از اندازه سفت و محکم نکنید. تسمه را طوری ببندید که اگر با دست دو طرف تمسه را بگیرید، ۱ الی ۲ سانتی‌متر به سمت داخل جمع شود.

 

سرویس و روغن‌کاری پمپ کولر آبی

دو نوع از پمپ آب کولر آبی شامل:

  • پمپ با موتور قطب چاکدار و استاتور تک بوبین
  • پمپ با موتور قطب چاکدار و استاتور دو بالشتکی

سرویس و روغن‌کاری پمپ کولر در دوره‌های منظم، لازم و ضروری است. برای این کار باید پمپ کولر را کاملاً باز کرده و بعد از روغن‌کاری و سرویس آن را مجددا ببندید.

 

سرویس و روغن‌کاری موتور کولر آبی

تا به اینجا روغن‌کاری و سرویس کولر را انجام دادیم. بخش دیگری که نیار به سرویس و روغن‌کاری دارد، یاتاقان موتور کولر است. یاتاقان باید هر دو ماه سرویس و روغن‌کاری شود.

برای این کار درپوش یاتاقان را باز کرده و روغن موتور را داخل یاتاقان بریزید تا جایی که از درپوش سرازیر شود. یاتاقان در دو سمت قرار دارد، یکی در سمتی که تسمه روی پولی قرار می‌گیرد و دیگری در سمت مقابل، هر دو یاتاقان موتور کولر باید به خوبی روغن‌کاری شوند.

بعد از ریختن روغن در یاتاقان‌های موتور، پروانه یا محور فن را با دست بچرخانید. تا روغن به خوبی جذب شود. سپس مجددا روغن بریزید. یاتاقان سمت پولی به دلیل اینکه تحت فشار موتور و چرخش پروانه قرار دارد به مراقبت بیشتری نیاز دارد. تسمه کولر را نیز خیلی سفت نکنید؛ این کار باعث پوسیدگی یاتاقان می‌شود.

معمولاً بعد از روغن‌کاری یاتاقان، نیازی نیست موتور کولر روغن‌کاری شود. برای روغن‌کاری موتور، باید پیچ‌های آن باز شود که نیاز به تخصص و مهارت دارد؛ چون احتمال دارد ریتم تسمه و پولی به هم ریخته و محور لق شود و در نتیجه سروصدای کولر زیاد شود.

هنگام راه‌اندازی کولر دقت کنید آب‌ریزهای دو سمت کولر که به یاتاقان‌ها مشرف است، طوری قرار نگرفته باشند که آب روی یاتاقان‌ها بریزد.

 

شست‌وشوی کامل هنگام سرویس کولر آبی

شستن کف کولر برای تمیزی، خوش‌بویی و از بین بردن باکتری‌ها بسیار مهم است. برای شروع، دریچه اطمینان آب که کف کولر قرار دارد را باز کرده و کف کولر را خوب بشویید. اگر کف کولر رسوب زیادی گرفته می‌توانید از مواد جرم‌گیر کمک بگیرید. مطمئن شوید که کف کولر آب نمی‌دهد، چون در این صورت مصرف آب کولرتان به شکل قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

 

تنظیم شناور کولر آبی

شناور وسیله‌ای است که میزان آب ورودی به مخزن کولر را کنترل می‌کند و وقتی سطح آب به اندازه‌ مشخصی رسید، جلوی ورود آب بیشتر را می‌گیرد. به همین دلیل، مهم است که هنگام سرویس کولر آبی،‌موقعیت شناور به درستی تنظیم شود.
آن را ابتدا طوری تنظیم کنید که هیچ آبی از تشتک یا دریچه اطمینان کف بیرون نریزد. بعد فلکه‌ آب کولر را باز کنید تا بررسی کنید شناور درست کار می‌کند یا نه. اگر نمی‌خواهید تا پر شدن کامل مخزن منتظر بمانید کافی است با دست آرام شناور را بالا بیاورید تا ببینید جریان آب قطع می‌شود یا نه. اگر عمل قطع به درستی انجام نگرفت لازم است که شناور را عوض کنید.
اگر شناور درست تنظیم شده باشد بعد از پر شدن مخزن، سطح آب باید یک سانتی‌متر پایین‌تر از ارتفاع شیر تخلیه‌ کف باشد. ضمنا توجه کنید که کولر باید نسبت به زمین تراز باشد، در غیر اینصورت آب یک گوشه‌ جمع شده و در عملکرد شناور اخلال ایجاد می‌شود.

 

 

تست نهایی

بعد از مراحل فوق باید اجازه دهید کولر کامل آبگیری شود. حالا پمپ را روشن کنید تا مطمئن شوید که آب به خوبی از پایین به بالای دریچه‌ها منتقل می‌شود. بررسی کنید که سیستم انتقال آب نشتی نداشته باشد. زیرا در صورت نشتی ممکن است عملکرد قطعات الکتریکی کولر دچار مشکل شود.
اگر مشکلی مشاهده نکردید، دو دریچه‌ را ببندید و بررسی کنید که آب به خوبی روی پوشال‌ها پخش می‌شود یا نه. آب حتما باید پوشال را از بالا تا پایین خیس کند، اگر آب در میانه راه منحرف شود، باید دریچه‌ها را بیرون آورده و کمی پوشال‌ها را جابه‌جا کنید.
قبل از روشن کردن کولر اجازه دهید پمپ برای دقایقی روشن باشد تا پوشال‌ها خوب خیس شوند. حالا موتور را روشن کنید. تبریک! سرویس کولر آبی شما به پایان رسیده است.

وبسایت و اپلیکیشن کاراجابز به شما کمک می‌کند بی‌نیاز به جستجوی مختلف و تماس‌های تلفنی متعدد، با مشخص کردن محل ، روز و ساعت، دریافت خدمات مختلف با قیمت ثابت را تجربه کنید! کاراجابز در تمام مراحل کنار شماست. قیمت خدمات همانیست که در اپلیکیشن می‌بینید و تایید می‌کنید. این قیمت ثابت خواهد ماند و تغییری نخواهد کرد. خبری از انعام و درخواست مبلغ اضافه نیست و تمامی خدمات با دقت و ظرافت تمام انجام خواهد شد.

مقاله های پربازدید کاراجابز :

کاهش مصرف کولر آبی در برق و آب با راهکارهایی ساده

| وبلاگ, کولر آبی | No Comments
شما می‌توانید با یادگیری نکات کاهش مصرف برق کولر آبی، در هزینه برق مصرفیِ خود صرفه‌جویی کنید. صرفه‌جویی در مصرف انرژی کولر آبی کار چندان سختی نیست و صرفا به رعایت…

کولر خودرو و نحوه‌ی استفاده صحیح از آن

| وبلاگ | No Comments
 زمانی وجود تجهیزات رفاهی برای خودروها منحصر به گروه های خاصی بود. و به خاطر گران قیمت بودن خودروهای این گروه ها، مشتریان خاصی نیز جذ‌بشان می ‌شدند. اما امروزه…

چگونه چکه کردن شیر آب را برطرف کنیم؟

| وبلاگ | No Comments
یکی از مشکلات رایجی که پس از نصب و استفاده از شیر آب ممکن است با آن مواجه شوید چکه کردن آب است. قطره قطره آب از شیر می چکد…