کاهش مصرف برق کولر گازی

By تیر 15, 1399وبلاگ

نکاتی برای کاهش مصرف برق کولرگازی 

استفاده صحیح و بهره برداری مناسب از کولرگازی و اسپیلت ها مانند هر وسیله دیگری نیازمند دریافت اطلاعاتی است که در صورت توجه به آنها علاوه بر بهره مندی ازهوای خنک و مطبوع کولرگازی و اسپلیت در فصل گرم تابستان ، از پرداخت هزینه سرسام آور برق مصرفی جلوگیری می نماید و متقابلا بدون توجه به آن موارد ممکن است با هزینه سنگین برق مصرفی مواجه گردید. خصوصا که در شرایط فعلی هزینه برق مصرفی واحدها بصورت غیر یارانه ای محاسبه و دریافت می گردند.
به عبارت دیگر همانطور که به دلیل جهش بهای گاز مصرفی نمی توان استفاده از دستگاه های گرمایشی پکیج و موتور خانه را در فصل زمستان تعطیل کرد و باید راهکارهای جلوگیری از اتلاف حرارتی ساختمان ها در فصل سرما را بازگو نمود تا مشترکان حتی المقدور با هزینه متعادل گاز مصرفی روبرو شوند، برای فصل تابستان نیز لازم است راههای کاهش برق مصرفی را که باعث جلوگیری از مصرف بی رویه برق و هزینه های سنگین مربوطه می گردد، برای آگاهی مصرف کنندگان بازگو نمود چرا که امروزه استفاده از کولرگازی به دلیل مزایا و هوای بسیار خنک و مطبوع آنها در ایران و اغلب نقاط جهان با استقبال بسیاری مواجه گردیده و به سرعت در حال افزایش است.

به برچسب انرژی توجه کنید

در هنگام خرید کولر گازی حتما به رده انرژی آن توجه کنید و حدالمقدور، یک اسپلیت اینورتر (دارای برچسب انرژی درجه A و B) بخرید. برچسب‌های انرژی با رده‌های A و B تضمین می‌دهند که اسپلیت شما، در عین اینکه کارایی و راندمان بالایی دارد، برق کمتری مصرف می‌کند. کولر گازی اینورتر‌، دور موتور کمپرسور را مطابق با نیاز محیط تنظیم می‌کند و بدین ترتیب، با تغییر مستمر دور موتور، مصرف برق کولر گازی را کنترل می‌کند.

 حواس‌تان به ظرفیت کولر گازی باشد

در هنگام خرید اسپلیت، دقت داشته باشید که کولر گازی انتخابی شما، متناسب با متراژ محیط باشد. ظرفیت سرمادهی اسپلیت باید توسط یک کارشناس فنی محاسبه شده و متناسب با فضای محیط انتخاب و نصب گردد.در صورت رعایت این نکته می‌توانید تا ۲۰٪ میزان برق مصرفی اسپلیت را کاهش دهید

 کولر‌ گازی اینورتر خود را در جای مناسب نصب کنید

انتخاب محل مناسب برای نصب کولر گازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. با نصب صحیح کولرتان در محل مناسب میتوانید بیشتر از آنچه انتظار دارید از عملکرد ان بهره ببرید. نصب ناصحیح کولر گازی علاوه بر اینکه باعث ایجاد مشکلات متعدد برای دستگاه می شود باعث افزایش مصرف برق کولرتان نیز می گردد.

بنابراین بهتر است قبل از اینکه کولرتان را نصب کنید با کارشناسان کولرگازی مشورت کنید و یک محل مناسب برای نصب دستگاهتان انتخاب کنید. برای مثال

  • پنل داخلی را درست در جایی قرار دهید که روبروی محل نشستن یا حضور اعضاء خانواده باشد.طول پرتاب هوای اسپلیت ها بر اساس ظرفیت معمولا بین ۵ تا ۱۰ متر می باشد.
  • با توجه به انباشت هوای گرم در زیر سقف ، بهتر است تا جای ممکن پنل داخلی اسپلیت ها را پایین تر از سقف نصب نمائید
  • پنل بیرونی به گونه ای نصب شود که امکان جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی مهیا باشد..

 

کندانسور را در محل مناسب نصب کنید

بهتر است کندانسور در فضای باز و در قسمت شمالی ساختمان، به‌ دور از نور خورشید، و حدالمقدور در سایه نصب شود. دقت کنید کندانسور طوری نصب شود که هوای آزاد بتواند به راحتی در پشت آن جریان یابد. بهتر است کندانسور در مسیر وزش باد نصب شود تا انتقال حرارت در کندانسور تسهیل گردد. با رعایت این نکته می‌توانید از اتلاف انرژی به میزان قابل توجهی جلوگیری کرده و با افزایش بازدهی اسپلیت، مصرف برق کولر گازی را کاهش دهید.

 برای کندانسور کولر گازی‌تان سایه‌بان بگذارید

قرار دادن یک سایه‌بان برای کندانسور کولر گازی باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف برق کولر گازی، و همین‌طور خنک‌تر شدن بیشتر محیط می‌شود. این کار، یک روش ساده و کم‌هزینه است و به عمر مفید کولر گازی‌تان هم کمک شایانی می‌کند.

 قبل از شروع تابسان کولر‌ گازی را سرویس کنید

اگر فیلتر هوای کولر گازی  یا کندانسور کولر شما کثیف باشد باعث بوجود آمدن فشار بیشتر به کمپرسور کولر گازی شما خواهد شد و در نتیجه مصرف برق افزایش پیدا می کند.  همچنین  هنگامی که فیلتر شما کثیف یا مسدود باشد ذرات کثیف آن ممکن است به داخل کانال برگشته که  باعث کاهش عملکرد و بیشتر شدن مشکلات در آینده می شود.

از لامپ های کم مصرف استفاده کنید

بله یکی از راه های کاهش مصرف برق کولر گازی استفاده از لامپ های کم مصرف می باشد
اگر هنوز لامپ های آپارتمان خود را به لامپهای کم مصرف تغییر نداده اید ، بدانید گرمای حاصل از لامپ های قدیمی تاثیر بسزایی در ایجاد گرمای مزاحم در ساختمان شما دارد و موجب افزایش زمان های کارکرد کولر اسپیلیت و مصرف برق بیشتر می گردد بنابراین لازم است فورا نسبت به تعویض آنها با لامپهای کم مصرف اقدام نمائیید.