نحوه تکثیر گیاه پتوس در 3 مرحله آسان

By آبان 9, 1402وبلاگ

تکثیر گیاهان آپارتمان مهارتی است که بسیاری از افراد به منظور زیباسازی خانه خود و یا حتی برای درآمد کسب کردن به دنبال آن هستند. به عنوان یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی گیاه پتوس مورد توجه بسیاری از افراد برای تکثیر بوده است. این گیاه که از گیاهان مقاوم و زیبای ساختمانی می باشد هم می تواند به صورت رومیزی سبب زیبایی محیط خانه شما شود و هم می توانید به صورت آویز از آن استفاده کنید. این گیاه دارای برگ هایی می باشد که معمولا یا به صورت معمولی می باشند و یا مدل ابلق را دارا هستند. گیاه پتوس به خوبی کمبود نور را تحمل می کند و اگر در اداره و یا هر مکان دیگری دارای نور کم هستید این گیاه گزینه مناسبی می باشد. در ادامه روش تکثیر گیاه پتوس را برای شما توضیح خواهیم داد.

مراحل تکثیر پتوس در آب

این روش را می‌توان بهترین و ساده ترین روش تکثیر پتوس معرفی کرد. پتوس از جمله گیاهان مناسب برای نگهداری در آب است و بودن آن در یک تنگ شیشه ای شفاف با ریشه های داخل آب، می‌تواند یک منظره زیبا و متفاوت ایجاد کند. با نگهداری پتوس در آب، علاوه بر داشتن یک گیاه دکوراتیو، دیگر نگران آلودگی های خاک و نداشتن برنامه ای منظم برای آبیاری نباشید.

 

قلمه گیری

اولین مرحله تکثیر گیاه پتوس، قلمه گیری است. این کار بهتر است در اواخر بهار تا اواسط تابستان در دمای 21 – 24 درجه سانتیگراد انجام شود. برای گرفتن قلمه از پتوس به روش زیر عمل کنید:

از قسمت انتهایی ساقه قلمه هایی به طول 8 – 10 سانتی متر توسط قیچی یا یک چاقوی تیز جدا کنید. برگ های نیمه ی پایین قلمه را حذف کنید به صورتی که فقط 2 – 3 برگ باقی بماند. این کار به این منظور انجام می‌شود که گیاه بیشتر انرژی خود را به جای برگ، صرف ریشه زایی کند.

در کنار قلمه ساقه می‌توانید از قلمه تک برگ نیز استفاده کنید تا سرعت ریشه زایی بیشتر شود. برای گرفتن قلمه برگ باید بالا و پایین برگ یعنی روی ساقه را برش بزنید. با اینکار قسمتی از ساقه که محل رویش برگ بوده است ( گره ) دارای ریشه می‌شود و گیاه شروع به دادن برگ جدید می‌کند.

 

ریشه زایی در آب

دومین مرحله در تکثیر گیاه پتوس، ریشه زایی در آب است. برای انجام  این کار قلمه ها را در آب تمیز و بدون املاح قرار داده. و گلدان را در محلی پر نور و خنک نگهداری کنید. آب تنگ را یک روز در میان تعویض کنید. و بعد از یک هفته نظاره گر اولین ریشه های قلمه پتوس باشید.

 

پیوند به گلدان

هنگامی که ریشه های قلمه به 5 الی 10 سانتیمتر رسید، زمان پیوند است. در این مرحله می‌توانید آن ها را در گلدان بکارید و یا در همان آب نگهداری کنید.

توجه داشته باشید برخلاف بسیاری از گیاهان پس از قرار گرفتن پتوس در خانه جدیدش نباید آن را به میزان زیاد آبیاری کنید تا شاهد رشدش باشید. باید همان فرایندی که برای رشد گیاه مادر در پیش گرفته بودید را برای فرزند جدیدش انجام دهید. در این مرحله ریشه ها در خاک رشد کرده. و تنها در عرض ۱۰ هفته رشد گیاه جدید خود را خواهید دید. و این اولین عضو از خانواده پتوس شما خواهد بود.

 

مجموعه بزرگ کاراجابز با ارائه خدمات باغبانی و نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی، درختچه‌های زینتی و امور باغداری، آماده خدمت‌رسانی به پرورش‌دهندگان گل و گیاه است. این سرویس شامل خدمات نگهداری گیاهان و درختان، آبیاری اصولی و سمپاشی، دفع آفات و … است. در این سرویس متخصصان پرورش گل و گیاه کاراجابز ضمن تقویت ریشه گیاهان و درختان با استفاده از روش‌های درمانی موثر تمامی آفات و بیماری‌های گیاهان و درختان شما را درمان می‌کنند و با توجه به نیاز گیاه اقدامات لازم را برای احیاء دوباره گیاهان پژمرده و نیمه‌جان انجام می‌دهند.

وبسایت و اپلیکیشن کاراجابز به شما کمک می‌کند بی‌نیاز به جستجوی مختلف و تماس‌های تلفنی متعدد، با مشخص کردن محل ، روز و ساعت، دریافت خدمات مختلف با قیمت ثابت را تجربه کنید! کاراجابز در تمام مراحل کنار شماست. قیمت خدمات همانیست که در اپلیکیشن می‌بینید و تایید می‌کنید. این قیمت ثابت خواهد ماند و تغییری نخواهد کرد. خبری از انعام و درخواست مبلغ اضافه نیست و تمامی خدمات با دقت و ظرافت تمام انجام خواهد شد.

مقاله های پربازدید سایت کارا :

10 دلیل آب دادن کولر گازی و راه های رفع آن

| وبلاگ | No Comments
آب دادن کولر گازی ممکن است به علت مشکلات فنی، نصب نادرست، تخلیه نشدن صحیح آب کولر گازی یا شرایط محیطی اتفاق بیفتد. علت آب دادن کولر گازی یا علت…

برق داشتن بدنه اجاق گاز و راهکار رفع مشکل

| وبلاگ | No Comments
برخی مواقع ممکن است هنگام لمس اجاق گاز با برق گرفتگی مواجه شوید. برق داشتن بدنه اجاق گاز دلایل گوناگونی دارد. از جمله اینکه ممکن است سیم کشی و اتصالات…

پرز گرفتن لباس در ماشین لباسشویی و علت های آن

| وبلاگ | 58 Comments
پرز گرفتن لباس در ماشین لباسشویی مشکلی رایج است که می‌تواند آزاردهنده باشد. این پرزها نه تنها ظاهر لباس‌ها را زشت می‌کنند، بلکه می‌توانند به مرور زمان به عملکرد ماشین…

کاهش مصرف کولر آبی در برق و آب با راهکارهایی ساده

| وبلاگ, کولر آبی | No Comments
شما می‌توانید با یادگیری نکات کاهش مصرف برق کولر آبی، در هزینه برق مصرفیِ خود صرفه‌جویی کنید. صرفه‌جویی در مصرف انرژی کولر آبی کار چندان سختی نیست و صرفا به رعایت…